Novinky
Vznik
Stavba
Cestující
Posádka
Plavba
Šetření
Vrak
Film
Média
Autor

fb

Donate


 

Thomas Andrews se narodil 7. února 1873 v Comber v Severním Irsku - 15. dubna 1912 zemřel. Byl lodní konstruktér, hlavní konstruktér Titaniku. Již od mládí projevoval Andrews nadšení pro stavbu lodí. V 16 letech, po ukončení školní docházky na Royal Belfast Academical Institution, nastoupil jako učeň do loděnice svého strýce Williama Jamese Pirriea, jedné z nejprestižnějších loděnic světa - Harland and Wolff v Belfastu.

24. června 1908 se Andrews oženil s Helen Reilly Barbour a roku 1910 s ní měl dceru Elizabeth. Před plavbou Titaniku stál v čele konstrukčního oddělení a byl výkonným ředitelem Harland and Wolff, podřízený pouze jejímu prezidentovi (Pirremu).

Většina zdrojů ho popisuje jako člověka, který se všemožně snažil pomáhat, rozdával lidem vesty, pomáhal jim do člunů, snažil se, aby čluny byly co nejvíce obsazovány a v posledních chvílích Titaniku házel z paluby sedačky lidem ve vodě.

Naposled byl spatřen v kuřáckém salonku I. třídy ve 2:10 h, deset minut před tím, než se Titanic potopil. Jeho záchranná vesta ležela na jednom ze stolků, Andrews stál před krbem, ruce zkříženy na prsou a hleděl do prázdna. Stevard, který jej takto zastihl, se pokusil jej přimět ještě k pokusu o záchranu, ale stavitel už vůbec na nic nereagoval.

V Belfastu byla jemu a dalším devíti mužům vyslaným loděnicí, vystavena socha na vzpomínku. Měli dohlédnout na to, zda vše uspokojivě funguje a všichni při neštěstí zahynuli.

  Konstruktér Titaniku Thomas Andrews
Thomas Andrews

Thomas Andrews
Thomas Andrews

Thomas Andrews s manželkou a dítětem
Thomas Andrews a rodina

 


TITANIC World
Copyright © 1999-2021 Zdeněk Marášek
Všechna práva vyhrazena